У Львові сімейних лікарів вчать швидкому тестуванню на ВІЛ

  • 30.03.2023, 15:09
  • Пресслужба ЛМР
У Львові триває воркшоп для лікарів «Добровільне консультування і тестування швидкими тестами на ВІЛ». У піврічному навчанні бере участь майже 600 медичних працівників та працівниць первинної ланки Львова. Ключове завдання – збільшити кількість тестувань на базі медичних установ, аби усі львів’яни, які звертаються за медичною допомогою, мали змогу швидко, безплатно та анонімно пройти тестування на ВІЛ у зручному та звичному медичному закладі.

«Поштовхом до виникнення ідеї навчань стала війна. Львівщина не була регіоном з високим рівнем поширення ВІЛ-інфекції. Але, у зв’язку з військовими діями і переміщенням населення, з відривом від лікування, ми отримали погіршення епідеміологічної ситуації. Виникло питання наближення тестування на ВІЛ-інфекцію для громадян: як гостей, так і жителів міста. У липні 2022 року ми зіштовхнулися з тим, що первинна медична ланка не зовсім готова до тестування. Відповідно, виникла ідея в організації навчання для сімейних лікарів.

Колаборацією Другого медичного об’єднання Львова, управління охорони здоров’я ЛМР, громадських організацій змогли організувати велике навчання, яким плануємо охопити 560 лікарів міста і області. 

Закликаю кожного мешканця раз у рік здати аналіз на ВІЛ і на гепатити. Бо будь-який незахищений статевий контакт є небезпекою. Часто звичайні мешканці міста несподівано стикаються з позитивним результатом на ВІЛ-інфекцію, коли стан вже вкрай важкий. Це питання свідомості, бо тепер тестування можна зробити безкоштовно у свого сімейного лікаря», – розповідає Олена Павлишин, експертка з профілактики ВІЛ/СНІДу управління охорони здоров'я ЛМР, завідувачка Центру інтегрованих медико-соціальних послуг Другого медичного об’єднання Львова.

«Первинна ланка є в авангарді всіх змін, що відбуваються сьогодні в медичній системі України. Коли ведемо комунікацію з пацієнтами, першим запитує людину про її здоров’я сімейний лікар. Логічно, що про виявлення хвороб, в тому числі і ВІЛ, ми говоримо саме з лікарями первинної ланки, і навчаємо їх того, як це має бути сьогодні – в новій культурі турботи про здоров’я.

Таке навчання – це також про те, щоб знизити рівень стигми у суспільстві: ми говоримо відкрито, щиро, налаштовуємо лікарів і лікарок на довірливу комунікацію з пацієнтами. Зміна культури ставлення до цих речей – рутинна робота, системна покрокова праця. Чим більше ми поспілкуємося з лікарями і лікарками, і вони розмовляють між собою, тим більше рівень стигми у суспільстві й серед медиків буде знижуватися», – пояснює Голова громадської спілки «Твій сімейний лікар» Оксана Мусієнко.

«Цей проєкт – велика синергія команди, яка розуміє, наскільки важливо проводити тестування на ВІЛ/СНІД. На жаль, далеко не всі люди, які сьогодні живуть з ВІЛ, знають про свій статус. Наше завдання – зробити так, аби, прийшовши до сімейного лікаря, пропозиція пройти тест на ВІЛ стала рутиною, щоб люди не боялися проходити тест, а лікарі не боялися пропонувати цю послугу для своїх пацієнтів. Навчання сьогодні – це хороший внесок для того, аби завтра рівень виявлення ВІЛ/СНІДу ставав набагато вищим. Це неболяче, безкоштовно, абсолютно нестрашно, і це треба робити всім», – додає Софія Кушнір, керівниця проєктів БО «БТ «Мережа» м. Львів».

«Нове ставлення лікарів – це те, що мене вразило сьогодні. Добре, що сімейні лікарі зможуть виявляти ВІЛ на ранніх стадіях. У мене такого шансу не було, я потрапила до лікарів у важкому стані. Аналізую своє життя ВІЛ-позитивної жінки – у мене все зупинилося, життя не мало сенсу. Якби в той час була підготовка оточення, медиків – все було б по-іншому, я би відкривалася і мені б допомагали. Сьогодні є доступ до тестування, до лікування – це чудо», – ділиться досвідом Жанетта Матвейко, ВІЛ-позитивна жінка більше 12 років.

Навчальну програму проводять у межах проєкту «HealthLink: Посилення зусиль з протидії ВІЛ/СНІДу в Україні», за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), у співпраці з громадською спілкою «Твій сімейний лікар» та за підтримки БО «100% Життя». Партнери заходу – Львівська міська рада та Друге медичне об’єднання Львова.