У Львові на Личаківському кладовищі уже ексгумували останки 65 людей

  • 01.04.2023, 11:24
  • Марія Демчина
На Личаківському військовому кладовищі (вище місця поховань новітніх Героїв України) триває ексгумація давніх поховань. Роботи виконують фахівці Меморіально-пошукового центру «Доля». Станом на зараз вдалося віднайти останки 65 людей.

фото - Роман Балук

Зі слів директора департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради Євгена Бойка, за зовнішніми ознаками це поховання, які були здійсненні після Другої світової війни. Частина останків збереглися повністю, інші – лише частково.

фото - Роман Балук

«Про давні поховання було відомо давно. Однак питання ексгумації є складним, воно вимагає якісної дослідницької роботи, обґрунтування та часу на погодження. Широкомасштабне вторгнення росіян в Україну також стало вагомою причиною для ексгумації – на Марсовому полі проводиться поховання наших загиблих Героїв, а війна, на жаль, все ще триває. Тож місце для їх гідного поховання повинне бути належно підготовлене. Після проходження усіх процедур, були отримані дозволи від Міністерства культури України та органів місцевого самоврядування», - пояснює посадовець.  

На території, де проводять ексгумацію, було кладовище часів Першої світової війни. Тут поховані загиблі військовослужбовці різних армій, що брали участь у бойових діях того часу на наших теренах (армії австро-угорської монархії, німецької кайзерівської армії, турецької армії, російської імператорської армії). Окрім цього, радянська влада проводила своє, «додаткове» поховання, коли прийшла до Львова. У верхній частині огородженої території є поховання часів Першої світової війни, а в нижній – післявоєнного періоду. Щодо післявоєнного періоду, то це поховання військових НКВД, які загинули в боях з УПА. Із 3400 прізвищ, які є на плитах центральної алеї, лише 111 датуються 1944-м роком. Дослідники вважають, що далеко не всі ці 111 людей можуть бути фронтовиками.

Знайдені поховання часів Першої світової війни будуть перенесені поруч, на поля №84 та №85, де у майбутньому збудують Меморіальний комплекс. Натомість решти з радянських часів (1944 – 1950-ті) зберігатимуть у спеціальному депозитарії до прийняття подальших рішень. Варто зауважити, що свого часу радянська влада «заїхала» тракторами на місце поховань воїнів австрійської армії, а це були люди різних національностей, все знищила і почала проводити військові та приватні поховання поверх.

фото - Роман Балук

Нагадаємо, місто планує оголосити міжнародний архітектурний конкурс на будівництво тут Меморіального комплексу.